tangyecomfort333
tangyecomfort333 tangyecomfort333
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

a business is now selling 2000 units per month at 10$ per unit. it can sell 250 more units per month for each 0.25$ deduction in price what price per unit will use a monthly revenue of 36,000$. please help me ASAP ​

Respuesta :

Otras preguntas

At her job of grooming horses, Polly Yaskovich worked 8 hours a day on Monday and Tuesday earning $67 each day. On Wednesday, she earned $82. On Thursday, she e
Gravitational potential energy depends on the strength of gravity, ________ and ________ of the object. options: height and mass friction and movement mass and
Helpppppppp memeeeeeeee meme
What are the large intestines four main sections
Characterize the slope of the line in the graph.
Someone please help me ASAP
5(1-4)+6=8(-7)-2(32 +5)
The slope of the line whose equation is 5x + 3y = -2 is a. -3/5 b. -5/3 c.-2/3
Countries create quotas and tariffs to increase the volume of trade with their neighbors. Please select the best answer from the choices provided T F
Between which 2 integers does the square root of 185 lie?