masha59 masha59
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner mixes 2 lb of candy that costs x dollars per pound with 3 lb of candy
that costs $1.50 per pound. She sells the mix for $2.50 per pound.
How much did the 3 lb of the second type of candy cost the owner?

Respuesta :

Otras preguntas

Other galaxies observed by astronomers are almost all redshifted. This means that most galaxies are moving away from our galaxy. Since this is true in every di
A wave has a speed of 50 m/s and a frequency of 10 Hz. Calculate its wavelength.
What is the probability of picking a vowel from the word confuse
what types of governments started to spring up after the cold war in africa
The corpus callosum belongs to which part of the brain
Does this scatter plot have any association or pattern?
Insert the superlative form of the word bright. Our science experiment attempted to find which source of electricity produced the _____ light. A. brightest
How do you find the slope of a line?
Ellas hiked 150 meters down into the valley and then 150 meters back to where he started
what does ROY G BIV MEan