adoreharvey adoreharvey
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

. Four peaches and 12 nectarines cost $2.28. At the same shop, two peaches and 14 nectarines
cost $2.10. Using matrix methods, find the cost of each piece of fruit.
(5 marks)

Respuesta :

Otras preguntas

An increase in which of the following areas created a decline in labor union membership? automobile manufacturing coal mining steelmaking service industry
which number is between 0.5 and 5/8 A.1/4 B.8/28 C.9/16 D.19/25
A large giraffe eats 34 kilograms of leaves and twigs each day. How many kilograms of leaves and twigs would 17 large giraffes eat in a day?
Which is the best estimate for the quotient of 198.32 ÷ 9.001? A. 2,000 B. 200 C. 20 D. 2
what is the most important component regarding weather besides the sun?
Why is a democracy considered the most inefficient form of government?
What is the volume of a sphere that has a diameter of 18 in.? Use 3.14 to approximate pi and express your answer in hundredths.
Did Caligula really make his horse a consul?
B. What Would You Recommend For Making Committees Effective?
In Their Eyes Were Watching God by Zora Neale Hurston, the character Joe Starks finds satisfaction only when he exercises control over people and things. He see