Lnav3101 Lnav3101
  • 21-11-2022
  • Business
contestada

the cost to manufacture an unfinished unit is $120 ($90 variable, $30 fixed). the selling price per unit is $150. the company has unused productive capacity and has determined that units could be finished and sold for $195 with an increase in variable costs of 40%. what is the additional net income per unit to be gained by finishing the unit?

Respuesta :

Otras preguntas

A compound event in which the outcome of one event is affected by the outcome of another event is considered _________ events. Question 1 options: A. dependent
PLEASE HELP ME ASAP, PLEASE I NEED HELP
Urgent please help..
Sam has $80.00 in the bank. He spends $120, what is his balance?
PLEASE HELP!! WILL MARK BRAINIEST IF RIGHT Which instrument with a straight brass tube was used as a military signal trumpet? O A. Cornu O B. Buccina O C. Hyd
19 9. Of all the freshwater on earth that is accessable to humans where is the largest amount found? * 1 p Lakes Atmosphere Rivers Wetlands
Write down a different ratio equivalent to 42 : 12
Fill in the blanks HELPPP
H is the circumcenter, BC=18, and HD=14.
The plates of the crust move around slowly and bump into each other creating all of the following EXCEPT __________. A) hurricanes B) mountains C) new seafloo