hannahbannzz5424 hannahbannzz5424
  • 21-12-2022
  • Business
contestada

the standard materials cost to produce 1 unit of product r is 5 pounds of material at a standard price of $40 per pound. in manufacturing 6,500 units, 30,200 pounds of material were used at a cost of $42 per pound. what is the direct materials quantity variance?

Respuesta :

Otras preguntas

Please help with 12!!!!!
if a four engine jet accelerates down the runway at 2.0m/s^2 and one of its engines suddenly fails how much acceleration will the remaining three produce
How do you write 4.25 as a mixed number?
The place theory of pitch suggests that pitch is determined by the ________. a. specific location where hair cells are stimulated b. the number of hair cells
For what values of b does the value of the fraction 5−2b /4 belong to the interval [−2; 1]?
The continued popularity of the cotton industry throughout the South in the late nineteenth century led to A) fewer periods of unemployment. B) an increase in
When an infant speaks his or her first word this is an example of a?
What is 1,120 divided by 35
45 is 69 percent of what number
Explain how the recessive trait for coat colour is hidden in cats when two parents that are purebred for different fur colour are crossed.