vinh031201 vinh031201
  • 23-05-2023
  • Mathematics
contestada

Cold Beans wants to make a blend of their two best coffees, Guatemalan and Jamaican coffee. The pound of Guatemalan Coffee costs $11/lb and the other one costs $5/lb. If they want the cost of a 6 pound bag of blend to be $8/lb, how much Guatemalan coffee should they use per pound of the blend?

Respuesta :

Otras preguntas

write 3/20 into a decimal
HURRY PLZ Over the course of The Hobbit, Bilbo learns to harness the opposing traits of his Took and Baggins natures. Briefly describe how this change affects B
what is the sum of 2/10 and 20/100
Why are frogs said to have two lives?
what's the slope intercept firm of 3x-2y=16
evaluate the extent to which the progressive era marked a turning point in the history of women in the United States analyzing what changed in what state the sa
Rory spends 1/5 hour cleaning the table,3/10 hour washing dishes, and 4/5 hour reading a book. How many hours does she spend doing all these activities?
In Ancient Egypt What Did Government Officials Do?
what is it called when a civilian ship has its government's permission to raid enemy ships?
explain how you could separe a mixture of sand and salt