ygbrazy6078 ygbrazy6078
  • 25-02-2024
  • Business
contestada

Jake buys a fruit smoothie and a protein bar for​ $5.90. Kobe buys 2 fruit smoothies and 4 protein bars. He pays​ $16.80. What is the cost of each fruit smoothie and each protein​ bar? x + y = 5.90 2x +4y = 16.80

Respuesta :

Otras preguntas

Please answer fast! (10 points) Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s). Line m has no y
What are the social classes and diversity of the New England region ?
1. What does muscular strength enable?
one of the displays at a botanical garden is a koi pond with a walk away around it. The figure who’s the dimensions of the pond and the walkaway? a) area of po
Haruki has $20 in his savings account. Each week he will add $5 to it. He wants to draw a graph that shows how much money is in his savings account over time, s
consdier the figure below line FG is parallel to line JK
Find the next number in the sequence 1, 1/4, 1/9 , 1/16, 1/25
Why did Spain use the mission system as their predominant method of colonizing Texas?
Apply the dilation (x, y) = (3x, 3y). What will be the coordinates of T'?​
Simplify. 40v^3/4v^7