adkinssierria adkinssierria
  • 24-05-2024
  • Business
contestada

Jimenez Dollmakers makes 300 dolls in one month. Its fixed cost are $2,500,
its materials cost $1,200, and its labor costs $850. What is
its variable cost
per unit?
A. $12.33
B. $10.83
C. $8.33
OD. $6.83

Respuesta :

Otras preguntas

From 2004 to 2014, the amount of money invested in renewable energy worldwide increased from $39.5 billion to $214.4 billion. What was the percent increase of m
53 divided by 1,634 long divison show thw work
Write an equation in point-slope form of the line that passes through the points (-5,-4) and (7,-5).
a book has a mass of 5 lb what is the mass of the book kg
When electrons are added to the outermost shell of a carbon atom, it forms an anion that has a larger radius. an anion that has a smaller radius. a cation that
Three fewer than the sum of c and d
Describe the appearance of a plant that grows in soil that is potassium deficient
please evaluate (2/3) ^ 5
Dots sells a total of 265 T-shirts ($2) and shorts ($3). In April, total sales were $637. How many T-Shirts and shorts did Dots sell?
The cellular respiration the mitochondrion serves as?