PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Which delegate to Ghent did Henry Clay most often disagree with? (A) Smith (B) Butler (C) Gallatin (D) Adams
Cream of tartar has a pH that is (acidic or basic)
Which defines oligarchy? A. rule by the citizens B. rule by a monarch C. rule by a congress D. rule by a small group
there are 950 seats in a theater . 82% of the seats are occupied. How many seats are not occupied
Why is saying that evolution is "just a theory" misleading?
PLEASE PLEASE PLEASE HURRY! Which is the best strategy to use to solve this problem? Mr. Jackson wants to build a pool in his backyard. He plans to put a safet
Which describes a reason that life in the Chesapeake region and life in New England were different for early settlers? A. The regions were settled at different
Mark the statement if it describes a characteristic that pulled the Greek city-states together. A. worship of the same gods B. common language C. the governmen
Does this sentence need a comma? Beth my two-year-old is very curious so I have to keep a close eye on her.
Which of the following is the best definition of a population? A. A group of individuals that can interbreed and produce fertile offspring B. The