eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

what is 50/8 as a mixed number
which human body systems work directly together to allow locomotion
sometimes called the simple predicate
if a line segment has endpoint A(3x+5,3y) and B(x-1,-y), what are the coordinates of the mid point of line AB
5000 ones = how many hundreds?
Petals are surrounded by
Germany surrendered in May 1945 .. (finish the sentence) A) before the Western Allies crossed the French-German border B) after German officers assassinated Hit
Which of the following binds to the active site of an enzyme?                 A)           water                 B)            product                 C)
How is the approach of the American Council for an Energy Efficient Economy different than the approach of the Energy Star program? A) The Energy Star program i
An interior decorator purchased a painting for $95, a sofa for $225, a chair for $275, and an end table for $155. The tax was $60 and delivery was $75. If she p