Seudónimo Seudónimo
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6. What is the cost of buying 3 pounds of apples? Check your answer.

Respuesta :

julianobrega2001 julianobrega2001
  • 25-02-2016
I think the answer is $1.50 because if you cross multiply 12/6 and 3/x you should get 12x X 18/12 and end up with $1.50.

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST PLEASE ANSWER Match each nationalist leader on the left with the description on the right that best fits the leader.
Int sin(x+a)/sinx dx
HELP......... NO LINKS
Many male abolitionists believed that advocacy for women's equality would undermine the fight against slavery. A. True B. False Submit
Help please Inequality
help plz number 11 please no links if don't know plz don't answer
16. Find the slope and y-intercept of y - y° = m(x – x°) where x° and y° are constants.​
which of the following statements best describes the religious beliefs of the Maya? A. The Maya believed that one powerful god created and controlled the world.
-0 overline 32. is it irrational or rational?
Find the sides marked with letters, all lengths are given in centimeters.