trishanaconway trishanaconway
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $.46 per pound. Is $2.00 enough to buy four pounds of bananas?

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 23-05-2018
Hello!

To solve this you have to multiply the cost of bananas by 4

0.46 * 4 = 1.84

This means it cost $1.84 to buy 4 pounds of bananas so $2 is enough

The answer is yes, $2 is enough to buy 4 pounds of bananas

Hope this helps!
Answer Link
blssdkeyes2006 blssdkeyes2006
  • 23-05-2018
No, this is why

.46 x 4= $1.84
Answer Link

Otras preguntas

a guess about what will happen,not based on any previous observations or knowledge.
sᴏʟᴠᴇ ɪᴛ ʙʏ sᴜʙsᴛɪᴛᴜᴛɪᴏɴ ᴍᴇᴛʜᴏᴅ​
In which type of diabetes does the pancreas not produce insulin? A:Type 1 B:Type 2 C:Type 3
Katrina was disappointed because Dr. Girourd and Dr. Kutner (was, were) closing their practice.
Which statement about conjunction is true
Complete the inequality below to describe the domain of the graph shown. Domain: DONE Complete the inequality below to describe the range of the graph shown. Ra
The area of a trapezoid is 230 cm². The height is 20 cm and the length of one of the parallel sides is 8 cm. Find the length of the second parallel side. Expres
Divide 26hours and 6minutes by 6.
Quindlen cites many instances of contrasts and contradictions to support her claim. Identify one contrast and one contradiction, and explain how each helps stre
Acetone is a common solvent that has a density of 0.7899 g/mL. What volume of acetone, in milliliters, has a mass of 35.6 g? volume mL