maths9 maths9
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

six cakes cost £2.40 how much do 10 cakes cost ?

Respuesta :

conyersmyasia123 conyersmyasia123
  • 25-02-2016
So for this problem you have to divide 2.40 by 6 to figure out how much each cake cost. So 2.40 divided by 6 equals 0.40. So each cake is 40 cents. Then just multiply .40 and 10 to figure out how much ten cakes cost. And .40 times 10 is 4. So ten cakes is $4.00.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-02-2016
You do 2.40/ 6 and you get 4 cents.
Than you multiply 4 and 10 and you get 40.

So your answer is 40 cents.

Hoped that helped.

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLS. no links or i report u ​
Apply the elimination method to solve the system of equations 2x+6y=8 and 3x+2y=2 which three statements are correct
I had $370.00. My Mom gave $150.00. My Dad gave $150.00. My Aunt and Uncle gave me $100.00. I had another $30.00. How much did I have? ​
First step to solve this equation x-5=7-2x
Lisa, Juan and isaac equally shared 1/2 of a cake which fraction of the whole cake did each of them recieve
How do you explain all of the changes to society that occurred after the Great War?
what is the tone of the poem pretty is a lie by nikita gill​
Solve the system of equations
Find the exact value of x
need help please, thank you.