karmony2022
karmony2022 karmony2022
  • 23-07-2018
  • Mathematics
contestada

a box of 144 garbage bags costs $12. at this price,how much are you paying for each individual garbage bag? (round to the nearest cent.)

Respuesta :

Natren Natren
  • 23-07-2018
Divide the number of bags by the price of the box and that equals the price of the individual bags which is .08 cents
Answer Link

Otras preguntas

URGENT!!!!! What is the remainder when (2x^3 + 4x^2 - 32x - 40) divided by (x - 4) A. 2 B. 24 C. 96 D. 100
The __________ the SA:V ratio of the cell, the _________ the materials can reach the center of the cell. A. higher, slower B. higher, quicker C. lower, quicker
The type of contract that comes into existence by simply speaking to one another is
can somebody help me on these two
2. A forest preserve rents canoes for $18 per hour. Corey has $90 to spend. Write and solve an equation to find how many hours he can rent a canoe
What impact did the enlightenment have on society?
I need help!!!! Can someone help me
A bachelors degree is earned at a
What rights were not guaranteed to all African Americans by the 14th amendment to the U.S. Constitution?
If a neutral atom loses electrons, what type of particle is formed? A. a positively charged ion B. an isotope C. a negatively charged ion D. a new e