koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

How is an earthquake a constructive force?
For any two nonzero integers, the product and quotient have the same sign. True or False
What is -7=3x-1 what is x and please go through the steps of solving
What would be the impact on the environment if an artificial virus that attacked and destroyed chloroplasts in plant cells was accidentally released by a resear
A road sign is in the shape of a regular pentagon. What are the measure of each angle on the sign
Which expression does NOT equal 4/5? 4 x 1/5 2 + 2/5 1/5 + 1/5 + 1/5 + 1/5 2 x 2/5
what is the nuclear charge in an atom of boron
What is the value of 1-18 25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
A painter painted about half a room in half a day. Coley estimated the painter would pain 7 rooms in 7 days. Is Coley's estimate reasonable? Explain
what actions did John Smith take to help Jamestown