gamesvex5 gamesvex5
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

The cost for 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for on pound of food?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 25-07-2018

The cost per pound is

... $117.50/(50 pounds) = $2.35/pound

The average cost for a pound of pet food is $2.35.

_____

If the food only comes in 50 lb bags, your cost for one pound of it will be $117.50.

Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

$2.35 per pound of food

Step-by-step explanation:

You just divide the price ($117.50) by the amount of pounds (50)

117.50 ÷ 50 = 2.35

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Paine uses this language to show that
how do you solve algebra special systemssolve each system of linear equations. y equals negative x minus 3 x plus y equals 4
-8(n - 2)= -2(4n - 5)+6
8. Using k as the constant, write an equation that expresses: S varies jointly as b times the square of r.
What was the New Jersey and Virginia plan of 1780 meant to do
Please really need help on this
Place the technological advancements in the order in which they emerged. the first school of oceanic navigation Ptolemy’s map of the world Portuguese carave
Which table shows a proportional relationship between x and y?
An electrician has a wire 6 meters long. She needs to cut it into 12 equal pieces. How many centimeters long will each piece be? A. 2 B. 50 C. 72 D. 7,200
What is the volume,in cubic inches,of one cube with an edge length bof 1/3 inch