ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

What were the effects of glacial movement on the Nordic nations?
Good afternoon help me 5 questions is 50 points and answer them all
All the forces acting on an object
1. What are SI unit and number for mass in the following statement? An 85-pound boy throws a 5 kilogram ball 8 meters ahead of him. It takes the ball 6 seconds
What role did journalists play in the progressive movement?
what is 32% of 80? plz answer, thanks for the help!
7x + 10y = 36 y= 2x + 9 what's X and what's Y?!?!?
How and why did the american and british differ in their views of taxation and of the relationship of colonies to the empire?
geometry. help please..
How did the war affect the Loyalists? A. Many were regarded as heroes at the end of the war. B. About one hundred thousand became refugees. C. The largest numbe