caseyfriemoth5316 caseyfriemoth5316
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate. Answers : $5, $1.50, $3 for 2, & $1000 per ton.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 21-09-2018

$1.50 per gallon

the unit rate is the cost of 1 gallon

divide $15 by 10 for unit rate

[tex]\frac{15}{10}[/tex] = $1.50 per gallon


Answer Link

Otras preguntas

who was this great quote: made by If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed. He alone, who owns the youth, gains the futur
=Brainliest= Before D-Day, which troops did most of the fighting in Europe? Soviet troops American troops British troops French troops
A very important scientific instrument invented in holland around 1590
What is the answer to this question?
Please help, thank you.
Which numbers on the ph scale indicate an acid
1. Type the infinitive phrase(s) in the following sentence: You have to ask to go to the bathroom. 2. Type the prep phrase(s) in the following sentence: You hav
What were the factors that made the lives of slaves different?
Please solve : -9b(b+2)=0
PLEASE HELP ASAP!!!! m = 10 - 6 / 7 – 8.5