Avamae1020
Avamae1020 Avamae1020
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce box of cereal costs $2.76. How many ounces should a box priced at $2.07 contain?

Respuesta :

Bacon613
Bacon613 Bacon613
  • 02-10-2018
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15

Then divide 2.07 by 0.15.

The answer is 13.8 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

if the equation is h= -2x^2 + 12x -10how do I find the max height?
Help please, What does "Happy-Go-Lucky" Mean?
Would a fire manager be for or against fire suppression?
How is gravity affected by mass and radius?
What do you measurement of capacity?
1.Heat Energy is also known as?2.Energy from the sun is?3.Three energy transformations in turning on a flashlight?4.Energy transformation in a car starting and
How many atoms are there in 90.2 grams of selenium?
How do I find the missing angle in a kite?
How is gravity affected by mass and radius?
How many levels of government are there in China?