smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

An anime club has 10 members. Each member pays weekly dues of $5.80. On the second day of the week, 4 members paid their dues. The remaining members paid their
Given the Isotope Chlorine-38, determine which of the following statements are correct. 1. It has an atomic mass of 35 amu. 2. There are 17 protons in the nucl
7-10/2 A.2 B.-13 C.12
An international company has 17.900 employees in one country. If this represents 28.7% of the company's employees, how many employees does it have in total? Rou
The equation y=1/2x represents a proportional relationship. What is the constant of proportionality ?
Nick would like to rearrange his plot so that it begins with the commotion in the barn. Which statement best describes how starting in the middle of an exciting
Graph the solution of the inequality on a number line. x − (5 − 3x) ≤ 2x − 1
The substrate in the C test tubes is
Triangle ABC was translated to form triangle A'B'C'. Which describes the transformation? Check all that apply. A. It is non rigid B. The size is preserved C. It
if f (x)=x/2+8 what is f (x) when x=10​