Fay2121
Fay2121 Fay2121
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Balsamic vinegar

Amount: 1 cup

Unit cost: $12.70/quart

Total cost =

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 25-09-2018
1 quart is equal to 4 cups, so you divide 12.70 by 4.
[tex]12.70 \div 4 = 3.175[/tex]
You can round that up to $3.18 for 1 cup of balsamic vinegar
Answer Link
kyaxpotts
kyaxpotts kyaxpotts
  • 25-09-2018
Probably $3.18 i’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

A gas occupies 200ml at a temperature of 26 degrees Celsius and 76mmHg pressure. Find the volume at -3degree Celsius with the pressure remaining constant.
Some nations are hesitant to embrace globalization because of the resulting increased. global problem solving. freedom of information. power of corporations.
“Green forest is the wealth of Nepal”Justify the statement​
How many american dollars can be cxchanged by NRs100000​
write any two method for identification of fossils?
A motorcycle can travel 70 miles per gallon. Approximately how many gallons of fuel will the motorcycle need to travel 60 km? [1 mile = 1.6 km] 0.2 0.5 0.8 1
Three reasons why recording of weather data in school may be inaccurate
Select the correct answer. How does a catalyst increase the speed of a reaction?
consider the enlargement of the triangle .​
Please help me with these questions. Ill mark brainliest to whoever answers correctly!!