FernandaGonzalez8 FernandaGonzalez8
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

Pete bought a 16-ounce box of cereal for $3.58. what was the cost per ounce?

Respuesta :

whitneyluvcandy
whitneyluvcandy whitneyluvcandy
  • 23-03-2016
the answer, is 0.22. you just simply divide 16 into 3.58, and you will get 0.22375 which you can just round to 0.22

(hope this helps)
Answer Link

Otras preguntas

6 What is the main
Tatum wants to use partial products to find 15 times 32 Write the numbers in the boxes to show 15 times 32
an angelfish was 1 1/2 inches long when it was bought. Now it is 2 1/3 inches long. how much has angelfish grown?
What is 36 divided by 6
what is the theme of romeo and juliet
which of these elements has physical and chemical properties most similar to silicon (Si)?
what does 6×10×1= for my homework today
What is the value of x in the equation 8x – 2y = 48, when y = 4?
5 sweets cost 30p altogether. How much do 7 sweets cost?
Blank have the potential to develop and specialize into any cell type, which means they're A embryonic stem cells; multipotent B embryonic stem cells; totipoten