gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Please help thank you
Complete the table to find 430 percent of 90
PLEASE HELP!!!!!! Who was Millie La Mar? Who were Mary and Florence Martin? BE SPECIFIC!!!!
Which value of k makes 5-k+12=16 a true statement? Choose 1 answer: Choice A) k=1 (Choice B) k=2 (Choice C) k=3 (Choice D) k=4
Symbols associated with Aphrodite??
10. A local goverment would be LEAST likely to be responsible for which of these issues? A fighting a forest fire in a neighboring county B intemational border
What do you think is the most challenging aspect of volleyball from a social aspect? How might this impact how people in our society view it?
If a=4, b=5 and c=7, calculate 2a + 3c
Paragraph: long ago, building a Wall was much harder to do. People had a fewer supplies. They had fewer tools. They had to make a wall that would be strong and
The slope of a line is 2. The y-intercept of the line is –6. Which statements accurately describe how to graph the function? Locate the ordered pair (0, –6). Fr