dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

A blue whale makes a call underwater at the same time as an elephant calls on land.how long will it take eachof these sounds to travel 3 km?
Number 3 I need help this very hard for me
How widespread was sharecropping in the south in the late 1800s??
Please help me on this question
first person gets brainliest ! if it is correct- what is the leading toe of a bobcat?
3. Choose the most logical answer. By using mirrors, he gave the _____ of spaciousness. illusion allusion
PLEASE HELP ! I WILL REWARD BRAINLIEST !!
What situation caster semenya she faced that was negatively exploited buy the media?
help please!!! brainliest
Why would Gorbachev's decision to send in troops to crush the Lithuanian rebellion be seen as hypocritical