ambi121488 ambi121488
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense. explain why it makes sense.

Respuesta :

theh619 theh619
  • 23-10-2018
I want to buy 7 apples and they cost $0.30 a piece how much do I have to spend on apples this makes sense because the person in the problem is not purchasing a large quantity and is not unusual product for people to buy
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP, WILL GIVE BRAINLIEST!! (Question from "April When the Third Expedition lands, the crew members see 2000: The Third Expedition") A) an advanced a
Description of The Renaissance
Can someone help in circulatory system
Which statement would a federalists be most likely to agree with?
Adapting the essay into a multimedia presentation can be explained as following a predictable pattern. convincing or swaying someone. making the essay fit into
translate this sentence into an inequality. A cheetah can reach a speed of 70 mph. however, this speed can be maintained for no more than 1,640 feet. A. d>
what would be my thesis statement if my question for this topic is: cigarettes: cigarettes should be illegal?
Which quality do most successful writers have? A. They are avid readers.B. They are highly intellectual.C. They have a graduate degreeD. They do not pay heed to
Discribe an activity that can be performed to obtain silver in its free state from silver chloride
According to me ilustration, at what point was India located south of the equator? a. 5 years ago b. 10 million years ago c. 38 million years ago d. 71 million