makaylaspeaks8933 makaylaspeaks8933
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for 6 dollars what is the cost of one lemon

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 23-10-2018
6 divided by 8 = 0.75
0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75= 6

So $0.75 is the amount per lemon
Answer Link
djoyner9 djoyner9
  • 26-01-2020

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The notion that there is a tradeoff between inflation and unemployment is expressed as a
Because short-term interest rates are much more volatile than long-term rates True or false
According to Hans and Sybil Eysenck, the individual variation that is apparent across people can be reduced to several dimensions, including: collectivism–indiv
What is the difference between single unit truck and full trailer​
¿Conoces a alguien que sea abogado de inmigración?
Which of these sets could represent the side lengths of a right triangle? Group of answer choices {4, 8, 12} {6, 8, 10} {6, 8, 15} {5, 7, 13}
a male lion eats about 108 pounds of meat in a week about how much does it eat in a day
What does the speaker mean when he says he "lordly had the trees and leaves"? a. He stayed outside as long as the sun was up. b. He felt powerful and importan
A 480 calories in an 9 ounce serving. What is the unit rate in simplest form?
(a) What is the escape speed on a spherical asteroid whose radius is 500. km and whose gravitational acceleration at the surface is 3.00 m/s2 ? (b) How far from