aliciabags1494 aliciabags1494
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Bags of maple granola cost $2 more than apple granola

Respuesta :

Astute
Astute Astute
  • 23-10-2018

Answer:

a + m = 2+ a

Step-by-step explanation:

We don't know the amount of apple granola and the amount of the maple granola. So we just set an equation.

Answer Link

Otras preguntas

Environmentalists in Florida are against offshore drilling in the Gulf of Mexico MAINLY because the drilling might A) polluted beaches. B) emit carbon dioxide
describe the schlieffen plan?
why are orcas difficult to study in the wild
A specific mutation in a certain animal leads to abnormal development of the heart and kidney, resulting in miscarriage. Why did this happen? Nature always kill
y=3x+4 solve show work
samuel has read 3/6 of his assignment.judy has read 4/8 0f her assingment. their assignments were the same size.which sentence is true
What is bigger 3 yards or 10 feet
A clerk takes three fourths of an hour to process 9 applications. How long does it take the clerk to process 1 application
Original price:$50;Markdown:22%;Retail price Please show work
write 2x+y=5 in slope intercept form