SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

how to plot m>0 on a number line
what does 'blow by blow' mean?
the famous irrational numbers
A ball falls, rebounds to 72% of its previous height and falls again. After two bounces, the ball reached a height of 25cm. From what height was the ball droppe
a stone is dropped from the top of 50 m high tower simultaneously another stone is thrown upward with a speed of 20 m/s . calculate the time at which both the s
(a-6b)(a+6b) pls answer
Is it true that there a little man on the moon ? is it true
35% of what number is 17
how did hitler change the lives of workers
Which statement best describes an igneous intrusion?     A. Magma explodes to the surface and forms a smooth outer layer of rock.B. Magma is exported to an open