abbbaayyyy3597 abbbaayyyy3597
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how manycan you buy with $10?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2018

The answer to your question is,

You can buy 5 cans of pineapple chunks with $10. Since each can is $2, you need to add $2 for each can until you get $10. :3

-Mabel <3

Answer Link

Otras preguntas

While observing cardiac muscle under a microscope for the first time, jennifer noticed lines running perpendicular to the direction of the muscle. these lines a
Create a function that could represent the following transformation of y=x². Vertical reflection over the x-axis, vertical translation up by 2 and a horizontal
William wants to hang a mirror in his room. The mirror and frame must have an area of 50 square feet. The mirror is 5 feet wide and 8 feet long. Which quadratic
Here's the question:
I need an answer for question 2.b and c
HELPPPP MEEE PLSSS!!
Hiro takes pleasure in processing information during meetings. he likes to discuss an idea thoroughly, being sure that all the pros and cons have been systemati
a steel block has a mass of 40g.it is in the form of a cube. each edge is 1.74cm long. calculate the density
​the portion of a mature sperm that contains enzymes needed for fertilization is the ____.
What is the seventh planet from the sun?