gemelo98 gemelo98
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Fernando was at the store and i had to buy 4 items but each item cost 1.99 how much did everything cost?

Respuesta :

just4lilyv just4lilyv
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

4 times 1.99 equals 7.97

Answer Link
h31124 h31124
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

since each item cost $1.99 you can multiply by 4

4(1.99)= 7.96

or you can add 1.99 together four times

1.99+1.99+1.99+1.99=7.96

Answer Link

Otras preguntas

Will give brainist for best reponse! Why do we care about Amerigo Vespucci? What does Magellan eventually do?
what are we referring to when we talk about the position of an object​
Yo can someone help me out
In a class of 80 students ,53 study art ,60 study biology ,36 study art and biology ,34 study art and chemistry ,6 study biology only and 18 study biology but n
There were 326 students at the high school dance. There were 24 more girls than boys. How many girls and boys attended?​
I WIL GIVE BRAINLIEST!!!! Parallelism is seen in which of the following? Select all that apply. 1. I know the look and I know the taste 2. I can call back and I
the president hdhdbddhhdhshdhhjsbsb​
The products of one reaction may be the reactants in another. True False
Which of the following terms best characterizes the government of Somalia? A. a parliamentary democracy B. a presidential democracy C. an anarchy D. a monarchy
Name the property illustrated in the equation. 3x(y + 2) = (y + 2)3xassociative property of multiplicationcommuntative property of multiplicationdistributive pr