akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The original price for the camera is 150 if a discount of 30% is given, what is the discounted price
What unit is used to express work?
Complete the following statement sexually produced offspring often
Which of the following could be the name of the substance in box ‘c` choose only one box: Nitrogen: Krypton: Hydrogen chloride : Sulphur dioxide: Carbon monoxi
state the independent variable and dependent variable and find the slope.snow is 0.02 m deep after 1 h and 0.06 m deep after 3 h.
Alice ran 1.24 miles. Round her distance to the nearest tenth of a mile.
Is x=3y+1 a direct variation
1) Which term does the following describe: a behavioral problem normal intelligence but difficult to maintain attention active and restless most of the time Que
How would a chart of mid-17th century religious beliefs differ from this chart? (5 points)a. Fewer people would believe in a single God because most people beli
3=4×3/4 what is true about this equation