ashleibrown22 ashleibrown22
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

four students spent $12 on school lunch. At the rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

squawk1738
squawk1738 squawk1738
  • 24-10-2018

Answer:

1 each of student

Step-by-step explanation:


Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-10-2018

Answer:

If four students spent $12 each, that means that there was $48 spent in total. So 10 students spending $12 each would mean that altogether those 10 students spent $120.



Now if you're saying that each of the students paid $3 and collectively paid $12, that means that all tean students paid $3 and in total they paid $30.

Hope this helps :)


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Models are used to predict behaviors in the real world. True False
can someone help with this? i’m no good at math.
Which bones could possibly belong to which scientist? How do you know?
solve include real and non real solutions. x^2-8=0
Jennifer can type 75 words in 3 minutes. Determine how many words she can type in 4 minutes
help plsss I from spain​
Patty is ordering vests for her scout troop to wear in the Veterans Day parade. She ordered 12 vests from the Festive Features clothing shop. Since this was a b
given l is parallel to m, find the measure of angle ptu
What is 9(-7)? I don't even know this
Hank's pickup can travel 54 miles on 3 gallons of gas. How many gallons will​ Hank's pickup need to travel 36 ​miles?