tati9873 tati9873
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Please help it OVER DUE

Please help it OVER DUE class=

Respuesta :

fatpanda15
fatpanda15 fatpanda15
  • 24-10-2018

You know the total amount, 32.00, and the cost of each gallon, 1.60, so you can make an equation using x as the amount of gallons bought.

1.60x = 32.00

Now just divide 32.00 by 1.60

x= 32.00/1.60

x= 20

Answer Link

Otras preguntas

Of the three body regions of a grasshopper which one is specialized for movement
what is the tragic hero in Romeo and Juliet
Are there any poisonous animals in Washington State?
how did the location of a farm in the southern colonies affect the kind of crops grown there
If b^2-4ac=0 determine the need or real solutions of the equation ax^2+bx+c=0
Why Do Writers Use Personification?
Find each payment$85.65 with a 3% sales tax
what is a example in the real world of cell wall?
what year did Ancient Rome rise and fall
Of the three body regions of a grasshopper which one is specialized for movement