jkersen5140 jkersen5140
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

Five roses cost $55 what will 4roses cost

Respuesta :

emily94213 emily94213
  • 25-10-2018

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

Since 55/5=11 each rose is equal to 11 dollars. Since you want only four of the roses, you would multiply 4 by the cost of each rose ($11) so 4 roses would cost $44.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is true for both photosynthesis and cellular respiration? Both occur in all organisms. Both occur in most producers. Both produce carbon dioxide.
if you wanted to learn more about the genetic material of plant and animal cells, were would you look ? a. in the lysosomes b. in the nucleus c. inside the chlo
Why do viruses need living hosts, such as bacteria or eukaryote cells? A) The host cell is the source of food for the virus. B) Viruses depend on the host cells
156/24 and 102/15 both have a quotient of 6 and a remainder of 12. a. Are the division expressions to each other? Use your knowledge of decimal division to just
Adam Smiths Wealth of Nations stressed the importance of?
A jar contains 18 apple lollipops, 7 strawberry lollipops, and 10 grape lollipops. Irvin randomly selects a lollipop, gives it to his brother, and then randomly
fairs were an important part of a
what is the sum of 3/8 and 1/16
Which geologic period lasted for almost 7/8 of earth’s history? A. the Precambrian time B. the Quaternary Period C. the Carboniferous Period D. the Phaneroz
how do you put 76.342 76.332 76.232 76.343 in descending order