sandracrouch sandracrouch
  • 21-11-2018
  • Mathematics
contestada

mrs . brewster bought a 19 pound turkey the cost was $16.31 what was the price per pound

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 21-11-2018

price per pound

$16.31 /19 pounds

.858421053 per pound

we round to the nearest cent

$.86 per pound

Answer Link
weirkai27
weirkai27 weirkai27
  • 21-11-2018

$0.86 lb ($0.86 per a pound)


$16.31 ÷ 19 = 0.8624...

0.8624... (going on and on) rounded to the nearest tenth is 0.86.

Therefor, The Answer is 0.86.

Answer Link

Otras preguntas

Heys guys i have a quick math question i need answered asap THANK YOU SO MUCH i will pick brainliest !!!! Describe the relationship between the corresponding
Jason bought 8 gallons of gas for $31.12. The cost y varies directly with the number of gallons x. Write a direct variation equation that represents this relati
In Pennsylvania, Michigan, and Wisconsin... When can officials begin to process early ballot
What are at least 2 positives of fossil fuels?
Rewrite each sentence, changing the verb to the preterite tense. Modelo: Carmen toma fotos. Carmen tomó fotos. 1. Fabián monta a caballo. 2. Lily y tú reservan
Compter History Large Resume Include: the beginnings of the computer and its development during the years The events of computer development by dates (chronolog
please answer this question GIVING BRAINLIEST!!
How did the environment shape the settlement patterns of the Tidewater region?
CAN SOMEONE PLEASE HELP??!? I NEED THIS DONE RIGHT NOW!!
how did slaves view the civil war ?