busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

HELP DUE ASAP!!!! TY
Prior to surgery, some routine lab work is done. The results show that Jill has hypoxia. This is
what does the phrase''Leadership is based on inspiration, not domination; on cooperation, not intimidation'' mean
In a basket there are 7 pears and 4 oranges. What is the ratio of oranges to pears? Question 1 options: 7:4 4:7 7:11 11:7
If Neal and kinda have a combined taxable income of $209,150 and filed their federal income tax return with the married filing jointly filing status, how much d
help ASAP please thanks ​
plz help asap Construct an equation from the values given in the table
How long would it take for hunter-gathers to collect food for a tribe of 25 people? And why?
PLEASEEE ANSWERRRR! Which steps show how to use the distributive property to evaluate 6.49? O A. 6(49) = 6(50 – 1) = 6.50 +6.1 = 300 + 6 = 306 O B. 6(49) = 6(50
Discuss why obeying the law and respecting authority are essential characteristics for any citizen, in at least four sentences.