akize0324 akize0324
  • 23-11-2018
  • Mathematics
contestada

six grapefruit cost as much as a dozen of oranges.the cost of a dozen grapefruit and two dozen oranges is $12.how much does one grapefruit cost

Respuesta :

Umar19991
Umar19991 Umar19991
  • 23-11-2018

One grapefruit will cost $1.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-11-2018

6 grapefruit=$3

12 oranges =$3


each grapefruit is .50 cents

Answer Link

Otras preguntas

What are some metaphors from the book The Egypt Game?
what does it mean to drain at a constant rate?
: How does the founder of Wikipedia keep a tight reign on accuracy? HELP PLEZ AT LEAST A PARGRAPH PLES
What is 1000000 + 80900000 and then in it simplest form?
A road sign is in the shape of a heptagon (7 sides). What is the measure of each angle on the sign? Round to the nearest tenth. I gave y'all the exact question,
3/5+4/5 = as a mixed number
5.4+0.2x=-1.4x+8.6=?
How would I separate each mixture in a fish tank????
Which of the following is generally considered the earliest civilization in the Americas? A. Aztec B. Maya C. Olmec D. Inca
Compare and contrast Julius Caesar, Pompey, and Crassus.