yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the hidden message? (I think this is a Polybius Square)
What is 12342432149388e83 x 132423443234543234243234
give scientific reason:- space debris is a major problem​
Write a timeline of events in the life of Barrington Irving.​
Which points lie on the line y= -1/2x +4? A) (-2,5) and (2,3) B) (0,6) and (1,4) C) (-2,5) and (4,3) D) (-2,3) and (0,2) Which answer choice is the equation of
Please Help Quick ASAP HURRY I NEED THE ANSWER ASAP HURRY Match the following principles of design with their correct definition.
what would be the best first step to solving j+18/-4=8: -add 18 to both sides -subtract 18 from both sides -multiply both sides by 4 -multiply both sides by -4
Can someone help with this answer pls ???
plz help :) Which of the equations below represents a line perpendicular to the x-axis? A. x=3 B. x=3y C. x=y D. x=-3y
Chris and Jeff sold 13.8 pounds of trail mix. They sold the trail mix for $4.89 per pound. How much money did they collect?