pokemonmay4 pokemonmay4
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food.

Brand Cost
A $0.88 for 4 oz
B $1.05 for 5 oz
C $1.60 for 8 oz
D $2.28 for 12 oz
Which brand costs the least per ounce?


A

B

C

D

Respuesta :

mack4869 mack4869
  • 23-01-2019
the answer to this question is D ( $0.18 ) per ounce:-)
Answer Link

Otras preguntas

Someone help me please :)
An artist makes a scale drawing of a parallelogram-shaped sculpture. The scale is 10 cm on the drawing for every 8 meters on the sculpture. What is the area of
What do I do when I have A test on Measuring and Density How do I measure the length?
As part of an exercise program, Sandra swims 1/2 ( fraction ) miles every day. One day she had already swum 1/5 ( fraction ) miles. How much farther should Sand
Solve the inequality: ||3x-4|-5|>1
fill in the blank. plz no silly answers(20 points)Identify the process that your amendment will have to follow to become part of the Constitution. Amendment Pr
give six examples of food sources that consist of protiens​
What are the choices made by households and firms that determine what, how, and for whom goods and services are produced? Where in the circular flow model, do t
the answer is in the word document
Need help with question 7- TYSM!