bogonkosasha bogonkosasha
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Dan buys candy that costs $6 per pound. He will buy at least 5 pounds of candy. What are the possible amounts he will spend on candy?

Respuesta :

RealRichest
RealRichest RealRichest
  • 24-01-2019
Any amount $30 or over.
Answer Link
armanarnav
armanarnav armanarnav
  • 23-10-2021

Answer:

It will be greater than 30$

Answer Link

Otras preguntas

Translate the sentence into an equation. Eight more than the product of a number and 9 is 6 . Use the variable y for the unknown number.
What is the headline for the Yorktown newspaper?
Is this answer correct
It takes a person 30 minutes to gather 1 basket of fruit. Working at the same rate how many baskets can 25 people gather in 8 hours?
Read two-way relative frequency tables.Approximately what percent of graduates in the sample had an income under $20,000? ​
Solve r+(−8)=10 . r=_ Question 2 Which statement shows the correct justification for the step used to solve the equation? Add 8 to each side. Add 10 to each sid
What happens when a plant is kept in the dark?
find area PLEASE PLEASE PLEASE
1/t +1/18-t=1/4 Find t
How many different ways could you name IH?