minnie7760 minnie7760
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Can some one help me with this math problem

Can some one help me with this math problem class=

Respuesta :

kmxyc1
kmxyc1 kmxyc1
  • 24-01-2019
the cost of 5 pounds of ground beef would be $12.40
Answer Link
gneydely gneydely
  • 24-01-2019

Answer:$12.4


Step-by-step explanation:

So there is 5 pounds right. So each pound equal $2.48 so sum up $2.48 5 times

Answer Link

Otras preguntas

Which statement are true about producers?
What led to the development of film industry standards? A. government regulation to enhance public safety B. government standards to ensure clarity of product
How would you determine the volume of an irregular shaped object.
explain the nature of hunger in the world today. how much should we worry about hunger increasing? why?
If (9^2)^p = 9^8, what is the value of p?
Can someone help me thanksss
Which statement about the influence the Armory Show had on artists is true? It opened the eyes of American artists to bold, new ways of making art from Europe.
The __ test measures sheathed an action of the government achieves a fair purpose A)separate but equal B) strict scrutiny C) rational basis D) constitutional
Fort Sumter was a turning point in the Civil War because __________. it marked the official declaration of secession for the states of South Carolina, Mississi
The vertex angle of an isosceles triangle measures 40. What is the measure of a base angle?