amzii amzii
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

Mary can either take her lunch or buy it at school. It cost 1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 on lunch per month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-11-2020

Answer:

15 lunches she can buy with her 30$

Step-by-step explanation:

30/1.95= 15

Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=5x-2 and g(x)=2x+1, find (f-g)(x)
I’m so dumb y’all help me
How can food be used in matters of diplomacy
Mary went on vacation from the uk to the us, so she had to purchase some dollars ($). how many pounds sterling (l) did she exchange for us dollars if she now
Why is the answer C? Plz explain.
For a party, three solid cheese balls with diameters of 2 inches, 4 inches, and 6 inches, respectively, were combined to form a single cheese ball. what was the
Write an essay of at least 200 words discussing the similarities between Joseph Stalin and Francisco Franco.
What word BEST describes what the Founding Fathers wanted to create by revising the Articles of Confederation? a. Controlb. Securityc. Balanced. Equality
What would the parabola look like if there was a complex solution?
Why did no great empires develop to the north of mesoamerica?