lilyachtyfam lilyachtyfam
  • 26-01-2019
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at a store. How much money does 32 ounces of broccoli cost?

Respuesta :

pmartinez14a pmartinez14a
  • 26-01-2019

Answer:

It would cost $3.00

Step-by-step explanation:

There are 160z in a pound so 16x2 is 32 and 1.5x2 is 3

Answer Link

Otras preguntas

What travels through a food chain or web?
Solve for x: 12(x-2)<24
What type of figurative language is this fragment? Rainsford stood blinking in the river of glaring gold light that poured out. A. Metaphor. B. Simile C. Onom
How do you represent functions?
Which of the following writing techniques can be used to get readers interested in a story? Showing that the main character has a problem to solve Introdu
What is 7.8×10^5 m/k in kilometers per day
What is an ionic bond
what is 2.471 rounded to two decimal places?
_____ is defined as generating ideas by writing down everything that comes to mind on a subject. A. Mindfulness B. Reviewing C. Brainstorming D. R
how many molecules of glucose are in 2.0 ml of a 1.02 mM solution of glucose?