alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

A basketball player made 12 out of 15 free throws she attempted.She wants to know how many consecutive free throws she would have to make to raise the percent o
13 can someone please explain this
1. According to the cell theory, all cells come from previously existing 2. Depending on whether they have a unicellular organisms are classified as either euk
HELP LAST ATTEMPT ??!!
Pls help I don’t know the answer
l need a essay of the War prayer by Marco Twain
jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjh?
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION ¿Qué oración tiene un verbo en el pluscuamperfecto? A) Adán ya había aprendido las canciones antes de inscribirse en el grup
Silvery headed rage meaning in Douglass autobiography
what type of energy is the sum of kinetic and potetinal energy in an object that is used to do work