Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Can you please help me with this question?

Can you please help me with this question class=

Respuesta :

ahmedu02
ahmedu02 ahmedu02
  • 26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11

23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link

Otras preguntas

Floor Hockey Assessment 5. In order to score a goal in hockey what must occur? A. Entire pack must cross goal line B. Entire shaft must cross goal line C. Entir
The Mississippi River The Mississippi River is the third longest river in the United States its headwaters begin in tinnesota, and after flowing south over 2300
If your friends humilates you,how will you feel? In what way will you react.​
A molecular compound has the empirical formula XY2. Which of the following is a possible molecular formula? A.X2Y8 B.ХЗҮЗ C.X2Y4 D.ХЗҮ9
what is the primary tone of the narrator thoughts of the story
Solve the problems. Show all work, be SI units for force for weight) . 1. Find the weight of a 2.5 kg bowling ball.​
What were the goals and strategies of different Abolition movements?
this is math and I need help to solve​
Question in the picture
14 points please HELP ME