Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

-2+y ≤-3.......please help
Which Asian country became a possession of the United States as a result of the Spanish-American war? a. Korea b. Indochina c. Philippines d. Taiwan
Why did the Spartans emphasize military training
Which of the following best describes the effect of decisions made by the Marshall Supreme Court? A. The Court ruled that treaties with foreign governments were
Select the choice which best identifies the given passage from "The Cask of Amontillado." "He had a weak point--this Fortunato--although in other regards he wa
How long does it take hair to grow 8 inches?
most metallic elements, such as copper and iron, have high melting points. why is this a useful property
When white light passes through a prism, what can be discovered?
what is the fubction of centrioles during metaphase
the publication of uncle tom cabin written by harriet beecher stowe contributed to the start of the civil war by?