jai17 jai17
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit price on your own?

Respuesta :

Slenderman01 Slenderman01
  • 27-04-2016
I have a simple easy way of doing this.  First you find the weight of the item, and then you would divide the cost by the weight.  that's it
Answer Link

Otras preguntas

solve the equation 7x equals 42
Simplify 0.5×(4a+6b) using the disturbtive property.
Trade occurs, generally speaking, because it is a _______ sum game. a. positive c. negative b. zero d. neutral
The weights of 40 students were recorded. If the 75th percentile of their weights was 140 pounds, what is the total number of students who weighed more than 140
In his pamphlet Common Sense, Thomas Paine urged American colonists to (1) establish their own nation (2) pay their colonial taxes (3) obey the laws of Parliame
solve the equation 7x equals 42
Nine families went on a picnic. Each family had carried a cake for the picnic. 2/3 of each cake was eaten. Find out how much cake was eaten in all.?
what is the area of a regular octagon with a side of 8 in. Round to the nearest tenth, show work please
How do scientists obtain knowledge about the world?
solve the equation 7x equals 42