footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

!!URGENT PLEASE HELP!! Help me answer the questions!
Blake's car used 10 gallons of gas to drive 350 miles. At what rate does his car use gas in miles per gallon? Express your answer in simplest form.
5 Select the correct answer. David is an experienced athlete who has sustained an exercise-related injury. Which type of ma A. Swedish B. trigger point C. thera
PLEASE HELP THANKS Choose Yes or No on each one to tell whether the Addition Property of Inequality can be used for each one to solve each statement. w – 4 >
What did Malcolm X teach his followers in the early years of his activism? that black Americans should force through racial integration that white politicians w
Part D En tu opinión, ¿cuál es la atracción turística más fascinante de Bolivia? (El desierto de sal)
Solve the following equation by first writing the equation in the form ax^2 =c 3a^2- 21 = 27
How can public opinion help you win or lose a presidential campaign?
Two airplanes are carrying food and medical supplies to a country in need. One airplane is carrying 63 meals and 57 medical kits. The total cost for those suppl
what is the reproductive role or purpose of the c'litoris?​