hachem hachem
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 cake

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school partythe apples cost 212 per poundthe carrot costs 1975 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 ca class=

Respuesta :

Neatoooo Neatoooo
  • 23-05-2019

a rough estimate is 26 because 20+2(3)=26

3 pounds of apples are 6.36

19.75+ 2.12(3) = 26.11

Answer Link

Otras preguntas

Question 9 of 10 Submit Submit In the sentence, "My mother is a doctor," the word doctor is a __________. A) verb B) predicate adjective C
Solve 3x2 + 4x = 2. ????????????????????
Tipicos de la costa ecuatoriana
Alex wants to paint one side of his skateboard ramp with glow-in-the-dark paint, but he needs to know how much area he is painting. Calculate the area of the is
Why does Gregory Djanikian most likely use the first-person point of view in "How I Learned English”?
Do mice live for 10 years
A person made 4 blankets. each blanket used 180 inches of ribbon for the border. How many yards of ribbon did the person use for all four blankets
roses are beautiful flowers as a conditional statement
Pls show work, need help
4/5 x g = 2/5 what is g