millieclapton123
millieclapton123 millieclapton123
  • 22-06-2019
  • Mathematics
contestada

What is the answer to this question

What is the answer to this question class=

Respuesta :

molloyhanna05
molloyhanna05 molloyhanna05
  • 22-06-2019

Answer:$0.46

Step-by-step explanation

there are 6 pens so divide 2.76 by 6

Answer Link
hienh4517 hienh4517
  • 22-06-2019
6 pens cost $2.76

If want to find the cost for each pen

Take the money divide the number you bought. When you take the money divided 6 which mean you divide the money equally to 6 pens

2.76/6= $0.46

Hope this helps!

Please mark me as brainliest if you can, I really appreciate it!
Answer Link

Otras preguntas

Andrea's family stopped at the gas station to get gas. At gas stations, the price of gas per gallon is given to the nearest thousandth. In order to determine ho
Which of the statements below does not describe erosion? Erosion can benefit the environment. Erosion can be harmful to the environment. The process of erosion
Where is the weather most likely clear and dry
there are 7 gray kittens. 2 kittens are black. how many fewer black kittens are there than gray kittens?
If marching bands vary from 21 to 49 player, which numbers of players can be arranged in the greatest number of rectangles?
what does this proverb meanbetter to be a free bird than a captive king
what number has the same value as 50 tens??
is 0.2 greater than 5/25
a wide screen television measures 36 inches by 54 inches.A movie theater screen measures 42 feet by 63 feet. Are the screens similar? explain.
A given rectangle has an area of 20 square feet. What is the length for various widths?